Pokaz OSTO – praca na drzewach, wiązania w koronie, Arbotom i Air-spade

W ramach organizowanego przez  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów (OSTO) szkolenia „INSPEKTOR NADZORU PRAC W DRZEWOSTANIE”, organizowanego w dniach 7-17.11.2017 r.  w Poznaniu, odbył się pokaz pracy na drzewach, w którym brali udział m.in. arboryści Wielkopolskiej Szkoły Arborystyki.

Pokaz rozpoczął się od części teoretycznej – szkolenia z diagnostyki i zabezpieczania drzew. Informacje dotyczące wad w drzewostanie i prawidłowego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych przedstawił p. Maciej Motas.

W ramach części praktycznej uczestnicy mięli możliwość obserwacji pracy arborystów, na jednym z drzew wybranych do celów pokazowych, znajdujących się  na terenie ogrodu dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pielęgnacja drzewa polegała na usunięciu posuszu i uformowaniu korony.

Następnym etapem szkolenia było przeprowadzenie diagnostyki jesionu przy pomocy specjalistycznego sprzętu – tomografu akustycznego ARBOTOMU®  Tomografia akustyczna drzewa, umożliwiła zobrazowanie wewnętrznego stanu drzewa poprzez analizę zróżnicowania prędkości rozchodzenia się impulsów akustycznych. Badanie drzewa było przeprowadzane przez p. Macieja Motasa i Monikę Mazur.

Praktyczna część szkolenia zakończyła się prezentacją urządzenia AIR SPADE – przeznaczonego do wykonywania prac ziemnych w systemach korzeniowych drzew. Prace miały na celu rozluźnienie profilu glebowego, przy wykorzystaniu technologii sprężonego powietrza. AIR SPADE jest jedyną obecnie metodą pozwalającą na uniknięcie niepotrzebnego kaleczenia systemu korzeniowego oraz zminimalizowanie możliwość  infekcji patogenów w jego obrębie.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.