KALSK ODNOWA

15 marca 2014 r. z inicjatywy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie odbyło się seminarium ogrodowe pod nazwą „Kalsk Odnowa”. Niniejsze wydarzenie upamiętniało chwilę, gdy 10 lat temu, w 2004 r. rozpoczęto tu budowę Ogrodu Dydaktycznego. Niestety uszczuplone fundusze na konserwację ogrodu nie wpłynęły pozytywnie na jego funkcjonowanie oraz wygląd. Kalsk potrzebował odnowy.

Pracownicy Instytutu Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku, absolwenci, studenci, specjaliści od nawadniania oraz arboryści z Wielkopolskiej Szkoły Arborystyki podzieleni na zespoły przystąpili do prac pielęgnacyjnych.

Podczas seminaryjnego spotkania o charakterze praktyczno-szkoleniowym, można było podglądać prace pielęgnacyjne  arborystów w koronach drzew, które były wykonywane przy wykorzystaniu technik linowych.

Arboryści na przykładzie jednej z lip (starodrzew kalskim ogrodzie), zaprezentowali także badanie stanu zdrowotnego drzewa. Została tutaj wykorzystana wizualna metoda oceny VTA Visual Tree Assessment oraz tomograf soniczny Arbotom, który umożliwia zobrazowanie wewnętrznego stanu drzewa poprzez analizę zróżnicowania prędkości rozchodzenia się impulsów akustycznych.

Dzięki wspólnej pracy, wspaniałej inicjatywie, ogród położony w centrum Kalska, na terenie dawnego PGR’u, a pierwotnego założenia pałacowo-parkowego rodziny von Sydow, może po raz kolejny cieszyć się swoim nowym życiem z odświeżonym wizerunkiem.

Arboryści, którzy brali udział w seminarium:

  • Maciej Motas
  • Marcin Tupalski
  • Leszek Kwiasowski
  • Piotr Drozda


This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.